BiHUB doprinosi rješavanju problema ekonomske nejednakosti žena pomicanjem ženskog i društveno odgovornog poduzetništva te osiguravanjem uključenosti žena u procese donošenja odluka.
Projekat BiHUB – Podrška ženskom odgovornom poduzetništvu je bio izabran na Javnom natječaju za provedbu međunarodnih razvojnih i humanitarnih projekata u razdoblju od 2020. do 2022. godine (Javni razpis za izvajanje mednarodnih razvojnih in humanitarnih projektov v obdobju
od 2020 do 2022).
PROJEKTOM ŽELIMO:
— osnažiti žene za ulaz u poduzetničke vode i na tržište rada,
— opromicati žensko i društveno odgovorno poduzetništvo,
— opoduprijeti razvoj poduzetničkih ideja i startupova,
— ouključiti više žena u procese donošenja odluka,
— odoprinijeti do sistemskih rješenja vezanih za žensko poduzetništvo i ulazak žena na tržište rada.
DA BISMO TO POSTIGLI ĆEMO IZVODITI SLIJEDEĆE AKTIVNOSTI:
— oobuke za buduće poduzetnice i poduzetnike,
— omentorstvo i coaching za poduzetnice i poduzetnike,
— omotivacijske događaje,
— opozive za finansijsku podršku za pokretanje biznisa,
— oakademija za participativne procese za ključne sudionike,
— ojavne tribine i konferencije,
— oparticipativna kampanja i akcije za sudjelovanje javnosti.
Aktivnosti ćemo provoditi u Srednjobosanskom kantonu (Travniku i Jajcu) i u Hercegbosanskoj županiji (Livnu).
Trajanje projekta: od 1. januara 2020. do 15. oktobra 2022. godine.
Program: Program međunarodne razvojne saradnje Slovenije – Program mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije
(Su)financijer: Ministarstvo vanjskih poslova i Republika Slovenija – Ministrstvo za zunanje zadeve in Republika Slovenija
Vrijednost projekta: 158.721,00 EUR, Ministarstvo financira projekt u visini 130.000,00 EUR.
PARTNERI PROJEKTA:
Udruženje je osnovano 1998. godine na inicijativu Instituta za otvoreno društvo i već više od dvadeset godina promovira društveno odgovorne prakse i jača kulturu dijaloga. Od osnivanja, PiNA je služila kao centar za sastanke, pružanje informacije, razmjenu, povezivanje i suradnju u oblasti društvenih izazova. Aktivnosti koje PiNA provodi imaju podršku programa poput evropske teritorijalne suradnje, Erasmus +, Evrope za građane, Evropskog socijalng fonda i Norveškog finansijskog mehanizma.
Centar za edukaciju mladih Travnik već dvadeset godina aktivno djeluje na području cijele Bosne i Hercegovine, ali na međunarodnom nivou kroz osnaživanje pojedinaca, drugih organizacija civilnog društva, javnih ustanova i donosilaca odluka. Dvadesetogodišnji rad obilježile su brojne akcije, a svakodnevno teže stvaranju demokratskog i pravednog društva u Bosni i Hercegovini. Glavni pravci djelovanja su omladinski rad, javno zagovaranje mladih i njihovih prava kao i provedba obrazovnih programa iz oblasti neformalne edukacije.
JU „Agencija za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca“ je osnovana 2007. godine i od tada djeluje sa ciljem očuvanja, održavanja, restauracije i unapređenja kulturno-historijskih spomenika i prirodne baštine Općine Jajce, te razvoja i promoviranja turističkih potencijala. Djeluje u oblasti promocije 26 nacionalnih spomenika, razvoja turizma Općine Jajce, Etno muzeja, kao i očuvanja i unapređenja kulturno-povijesne i prirodne baštine ove općine.
Ministarstvo gospodarstva Hercegbosanske županije obavlja upravne i druge stručne poslove koji su mu zakonima Federacije i Županije stavljeni u nadležnost u sektorima industrije, energetike, rudarstva, sektora za promet, trgovinu, ugostiteljstvo i turizam i sektora poduzetništva, obrta i razvoja.
Društvo PiNA, ustanovljeno leta 1998 na pobudo Zavoda za odprto družbo, že več kot dvajset let spodbuja družbeno odgovorne prakse in krepi kulturo dialoga.